Blog

Kategórie
 
 
 
 
 
 
 

Avokádo plné zdravia

 

Avokádo je tropické ovocie, ktoré pochádza zo strednej Ameriky. Rastie na strome nazývanom avokádovník alebo hruškovec prelahodný. Plod má tvar hrušky, má silnú šupu tmavozelenej, tmavohnedej až čiernej farby. Zrelé avokádo má dužinu mäkkú, svetložltej farby ktorá sa podobá maslu, dobre sa rozotiera. V strede plodu sa nachádza kôstka, ktorá má tvar guľatý alebo vajcovitý. Avokádo je dlhé 7 až 20 cm a váži od 100 g až o 1 kg.

Avokádo sa začalo používať v Mexiku v roku 291 pred n.l. O rozšírenie avokáda do sveta sa postarali kresťanskí kolonizátori v 17. storočí.

Hlavným pestovateľom avokáda je v súčasnosti Kalifornia, kde vznikli veľké plantáže začiatkom 20.storočia.. Avokáda, ktoré môžeme zakúpiť u nás v Európe, pochádzajú predovšetkým zo Španielska a Izraela.

Aké má avokádo nutričné hodnoty?

Avokádo je veľmi zdravé ovocie s veľmi priaznivým vplyvom na ľudský organizmus. Dužina obsahuje len nepatrné množstvo cukru, naopak rastlinných prospešných tukov obsahuje až 30%. Ide o nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sa svojim zložením podobajú olivovému oleju. Avokádo obsahuje bielkoviny, veľa lecitínu, ktorý znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Z vitamínov je to vitamín A, B1, B2, B6, kyselina listová, C , E a K. Z minerálov vápnik, železo, draslík, horčík, meď a fosfor, karotenoidy zeaxantín a lutein, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.

 

Jeseň je tu!

Verili by ste? Už iba jeden deň nás delí od začiatku školského roka! Všade kde sa pozriem nás lákajú obchodné reťazce na výhodnu výbavu pre školáka a mamičky chcú svoju vytúženú ratolesť čo najlepšie pripraviť na prvý školský deň. Hlavne pekne obliecť, vybrať kytičku pre pani učiteľku. Počasie nám už tiež dáva najavo že leto sa pomaly končí, tropickým dňom je koniec a aj slniečko už zapadá skôr.

 

 

Máte radi leto?

Teplé až extrémne teplé počasie začalo tento rok už veľmi skoro. Ja mám leto veľmi rada, preto ma to potešilo že už tak skoro nemusím chodiť v prechodnej bundičke a jarných topánkach ale môžem zvoliť už lahšiu obuv a hodím na seba kraťase a tričko a môžem vyraziť! To je na tom to najlepšie keď sa nemusím obliekať do viacerých vrstiev oblečenia ale som rýchlo pripravená. Čo sa týka obuvi, mám rada jednoduchú obuv a to letné šlapky. Už minulý rok som spozorovala že tvorcovia obuvi vymýšľajú moc druhov,vzorov letnej obuvi a letných šlapiek. S rôznými ozdobnými mašličkami v rôznych farbách, s kvietkami, s uškami, ligotavé aj menej ligotavé a v neposlednom rade obľúbené šlapky s vyvýšenou podrážkou, ktorá je teraz ,,in,,. Veľmi mi to vyhovuje, pretože pri sandálkach sa musím zohýbať a trafiť sa do dierky čo niekedy trvá. Šlapky,

 

Letná móda

Aj vy už ste zacítili chuť na letnú dovolenku? Počasie už v apríli dosť prekvapilo. Teplota siahala až do výšky 28 stupňov a niekde padla aj 30tka! Pristihla som sa, ako sa mi menej chce chodiť do práce a radšej by som ležala niekde na pláži. Tá úžasná predstava... Nič nerobiť, močiť si nohy a piť dobrý drink! Na chvíľu som sa zasnívala. V hlave mi prekĺzla myšlienka kedy bude už júl. A prečo? No práve vtedy budem mať v práci voľno a vyberem sa s manželom do Turecka. Pracovné voľno po ktorom tak túžim celý rok budem môcť si vychutnať až o necelé dva mesiaca. To je ešte sakra ďaleko. Ale už teraz sa pripravujem! 

 

Večný problém žien

Moj botník je veľmi plný avšak aj napriek tomu cítim nedostatok topánok.Teraz keď sa tak práve oteplilo že sme vyvetrali svoje nôžky v šlapkách a žabkách prípadne sandálkach som mala často dilemu, či si neobuť tie známe espadrilky. Poznáte ich aj vy? Vždy som mala pociť že sa jedná o nejakú čudnú slamennú obuv. Myslela som si najprv, že táto obuv sa dostala k nám z Ameriky. Veď všetká móda prichádza odtiaľ. A tie ,,slamenné topánky,, dostať na trhu už v rôznych farbách, dokonca aj sandálky sú na hrubšej vyvýšenej podrážke čo mi vyhovuje.Začala som však pátrať po známych espadrilkách, ktoré sú hitom mám pociť už druhé leto. Ostala som však šokovaná.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia